Výrazně se mění podmínky pro schvalování investiční pobídky. Peníze ve formě dotace či slevy na dani z příjmů už nedostanou podniky, které mají svou výrobu založenou zejména na levné práci. Snáze je naopak získají firmy s propracovanější výrobou či malé a střední podniky. Více peněz by od státu mohla získat také technologická centra.
Každou žádost o státní podporu by měla v budoucnu schvalovat vláda, doposud to bylo na úrovni CzechInvestu a úředníků. Za nynější podoby zákona bylo možné říci investorům relevantní informace týkající se podmínek pro získání a výši investiční pobídky, investor se tedy rozhodoval na základě poměrně přesných informací a samotné schválení při splněných podmínkách pak bylo již administrativní záležitostí. Po novele tuto míru jistoty investor získá až po schválení vládou a kritéria nebudou předem známa.
Jak je to nyní:
• Veřejná podpora je většinou na deset let a je na základě slevy na dani z příjmů. Nebo se jedná o přímou dotaci a to buď na tvorbu nových pracovních míst a nebo na pořízení nového dlouhodobého majetku.
• Pro získání dotace musí firma zaměstnat alespoň 20 lidí a u strategické investiční akce je požadavek 500 nových pracovních pozic.
Jak by to mělo být v budoucnu:
• Měla by se úplně zrušit podmínka vytvoření pracovních míst, místo toho by se měla nastavit minimální úroveň mezd.
• Alespoň 80 % pracovníků bude muset pobírat minimálně průměrnou mzdu v daném kraji.
• Některá kritéria nebudou stanovená zákonem, ale nařízením vlády.
• Mělo by se posuzovat, jak investice přispěje ke zvyšování konkurenceschopnosti v České republice a jaký bude mít přínos pro stát a region. Což bude spíše na subjektivním posouzení neměřitelných kritérií. Žadatel by měl vyčíslit a zdůvodnit tento přínos.
• Společnosti ze zpracovatelského průmyslu budou muset splnit jednu z následujících podmínek – minimálně 10 % vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců a nebo alespoň 2% zaměstnanců pracují ve výzkumu a vývoji.