Zdroj: Sdělení Generálního finančního ředitelství
V návaznosti na množící se dotazy veřejnosti k výkladu ustanovení § 12 odst. 1 písm. a) bodu 1 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů, které mimo jiné stanovuje, že soustavnou přípravou dítěte na budoucí povolání se považuje studium na středních a vysokých školách v České republice s výjimkou studia za trvání služebního poměru, požádalo Generální finanční ředitelství o výklad daného ustanovení Ministerstvo práce a sociálních věcí, do jehož kompetence výklad příslušného zákona spadá.
Ministerstvo práce a sociálních věcí ve svém stanovisku uvedlo následující:
„Definice soustavné přípravy dítěte na budoucí povolání se vztahuje k pojmu „nezaopatřené dítě“ podle § 11 zákona č. 117/1995 Sb., toto nezaopatřené dítě má poté nárok na dávky státní sociální podpory. Smyslem úpravy, kterou bylo z pojmu soustavné přípravy dítěte na budoucí povolání vyloučeno studium za trvání služebního poměru, bylo, že osoby ve služebním poměru jsou na základě služebního vztahu finančně zajištěny i v době studia, nejsou tedy nezaopatřenými dětmi. Z tohoto pohledu je zřejmé, že by se platná úprava neměla týkat služebního poměru podle zákona o státní službě. Zde nejde o finanční zajištění tak, jako u jiných služebních vztahů. Aktuálně se připravuje novela zákona č. 117/1995 Sb., ve které bude výslovně uvedeno, že za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání se nepovažuje studium za trvání služebního poměru příslušníků bezpečnostních sborů a vojáků z povolání. Smyslem úpravy je vyloučit služební poměr podle zákona o státní službě, neboť jak je výše uvedeno, pokud je osoba ve služebním poměru jako příslušník bezpečnostních sborů či voják z povolání, je finančně zajištěna na základě služebního vztahu i v době studia. Bezpečnostním sborem se rozumí Policie České republiky, Hasičský záchranný sbor České republiky, Celní správa České republiky, Vězeňská služba České republiky, Generální inspekce bezpečnostních sborů, Bezpečnostní informační služba a Úřad pro zahraniční styky a informace.“
Na základě výše uvedeného Generální finanční ředitelství sděluje, že u poplatníků, kteří jsou ve služebním poměru podle služebního zákona, lze akceptovat uplatnění slevy na dani podle§ 35ba odst. 1 písm. f) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“). Zároveň mohou být poplatníci, kteří jsou ve služebním poměru podle služebního zákona a soustavně se připravují na budoucí povolání, při splnění dalších zákonem stanovených podmínek, považováni za vyživované dítě poplatníka podle § 35c odst. 6 zákona, na které je možné uplatnit daňové zvýhodnění podle § 35c zákona.