Naší kanceláři se podařilo u Krajského soudu v Ostravě využít moderačního práva soudu a v medializované a známé kauze „koláček“ snížit zjevně nepřiměřenou pokutu.
Za nezaevidování účtenky v rámci EET za kontrolní nákup koláčku v hodnotě 10 Kč byla Finanční správou malému podnikateli uloženo pokutu ve výši 10 000 Kč. Odvolací finanční ředitelství pak tuto pokutu snížilo na 6 500 Kč.
Krajský soud následně posoudil, že v daném případě byla uložená pokuta ve výši 6.500,- Kč spolu s paušálními náklady 1.000,- Kč skutečně jako zjevně nepřiměřená. Ačkoliv soud rozhodnutí Odvolacího finančního ředitelství nezrušil, podařilo se nám na návrh naší kolegyně využít moderačního práva soudu a soud tak tuto pokutu sám svým rozhodnutím ponížil na celkových 1.000 Kč spolu s paušálními náklady.
Jedná se tak o malou, ale důležitou výhru, která může být vodítkem k řešení obdobných případů i pro ostatní. Moderační právo soudu je prakticky neznámé a je využíváno zcela výjimečně. Naše kolegyně jej žádala uplatnit až v rámci jejího vystoupení u soudu a soud jejímu požadavku vyhověl. Neméně podstatný je i výsledek snahy přesvědčit soud, aby každá uložená pokuta byla posuzována samostatně a v kontextu celého skutkového stavu.
V obdobných případech by při ukládání pokuty měl být bezpochyby brán zřetel i na chráněný veřejný zájem, kdy žalobce u soudu poukazoval i na to, že dle zákona o silničním provozu za nepovolenou jízdu přes železniční přejezd ve smyslu ust. § 125c odst. 1 písm. f) zákona o silničním provozu, kde hrozí ohrožení celé vlakové soupravy s desítkami cestujících, majetkové újma v řádech milionů a vážná zranění nebo dokonce smrt cestujících, zákon stanoví sazbu pokuty 2.500 Kč – 5.000 Kč, přičemž žalobci byla uložena pokuta 6.500 Kč za to, že ohrozil neevidováním tržby řádný výběr daní (v našem případě tržba o výši 10 Kč nezajistí výběr daně asi ve výši 1 Kč).