Banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti budou muset poskytovat úřadům údaje vyplývající ze zákona proti praní špinavých peněz pro mezinárodní i tuzemskou správu daní. Schválila to dne 21. 3. 2018 Sněmovna v novele daňového řádu. Advokáti, notáři, daňoví poradci nebo auditoři budou muset poskytovat tyto údaje jen pro mezinárodní spolupráci při správě daní.
Novela daňového řádu na základě evropské směrnice DAC 5 zavádí povinnost bank, poskytovatelů platebních služeb nebo advokátů a poradců poskytovat daňové správě údaje vyplývající ze zákona o boji proti praní špinavých peněz. Jsou to informace, které už nyní musí poskytovat Finančnímu analytickému úřadu.
Informace mají podle směrnice sloužit k mezinárodní spolupráci při správě daní, ministerstvo však šlo nad rámec směrnice a chce, aby finanční instituce poskytovaly informace i pro tuzemskou správu daní. Už při předchozím projednávání návrhu si za to ministerstvo vysloužilo kritiku pravicových poslanců, kteří vyjadřovali obavy z útoku na soukromí a prolomení profesního tajemství.
Advokáti nebudou muset dávat citlivé informace finančním úřadům. Podle advokátní komory by to byl protiústavní zásah do zákonem stanovené advokátní mlčenlivosti.
Údaje vyplývající ze zákona proti praní špinavých peněz budou muset pro mezinárodní i tuzemskou správu daní předkládat jen banky. Advokáti, notáři, daňoví poradci nebo auditoři budou mít tuto povinnost jen pro mezinárodní spolupráci při správě daní.